Otázky a odpovědi o kombinovaném studiu psychologie
V rámci mého publikování o kombinovaném studiu psychologie často komunikuji s uchazeči, kteří se o kombi studiu snaží zjistit co nejvíc, aby se mohli rozhodnout, zda je to cesta pro ně. Některé dotazy se často opakují a explicitně je v jiných článcích nepokrývám. Proto vznikl tento příspěvek, kde chci pokrýt nejčastější dotazy o studiu kombinované psychologie na FF UP, se kterými se setkávám od uchazečů o bakalářské studium.
Kdo jsem a z jaké pozice o kombinovaném studiu píšu?
V roce 2023 jsem úspěšně ukončila bakalářské studium psychologie na FF UP v Olomouci, a to v kombinované formě. Ve studiu pokračuji v navazujícím magisterském programu, také kombinovaně, od září 2023. Před kombinovaným studiem psychologie jsem studovala jiný obor na VŠ, a to prezenčně (konkrétně informatiku). Část gymnázia jsem studovala prezenčně, a část dálkově (a napsala o tom článek).
Jak často musím být ve škole? Jak vypadá rozvrh?
Naše katedra zveřejňuje rozvrhy na svém webu, a to pro prezenční i kombinované studium. Pro kombiňáky to v drtivé většině znamená výuku o pátcích a sobotách, s občasným čtvrtkem či nedělí přihozenou do pravidelných termínů. Výuka většinou běží od 9:00 do 16:15 s pauzou na oběd tak krátkou, že například já se v ní pohodlně nenajím, pokud musím ještě dojít do některé z přilehlých restaurací. Během jednoho dne většinou studenti absolvují dvě tříhodinové přednášky/tutoriály (s pauzami v průběhu podle domluvy s vyučujícími). Na tento systém si většinou člověk najíždějící na kombi studium poprvé musí nějakou dobu zvykat. Já jsem měla výhodu z dálkového studia střední školy, a tak jsem byla zvyklá na tento typ “nalejvárny”.
Co absence? Jsou povolené?
Systém absencí na jednotlivé předměty je popsán u každého kombi ročníku zvlášť v pdfku jednotlivých rozvrhů, které zveřejňuje katedra na svém webu. Někteří vyučující umožňují jednu absenci na tříhodinovém bloku nahradit dvěma přednáškami, které po domluvě student absolvuje s prezenčními studenty, což častokrát bývají dny a časy, které jsou pro nás z dálky ne úplně výhodné.
Jak to vypadá o zkouškovém?
Termíny zkoušek se odvíjí od jednotlivých vyučujících. Někteří vypisují termíny pro kombinované studenty o víkendech, jiní se snaží vycházet vstříc a vypisují zkoušky ve všedních dnech, ale v hodinách, které umožňují všem studentům se na zkoušku dopravit ten den, a nemuset přijet o den dříve a přespávat. Někteří vyučující požadují prezenční přítomnost i na průběžných zkouškách během semestru, které vypisují pro kombinované studenty ve velmi nepraktické hodiny (například každé úterý od 8:30…přesný den a čas si nepamatuji, ale jeden předmět měl zápočtové testy nastavené na začátek týdne a tak brzy ráno, že mi to znemožňovalo jezdit na zkoušku až ten den, nebo riskovat zpoždění vlaku a zmeškání testu).
Kolik času mi zabere studium? Je studium těžké?
Kromě dojíždění (pokud tedy bydlíte daleko třeba jako já), bude dost času žrát psaní seminárek, skupinových úkolů, tvorby a provádění experimentů či pozorování. Jejich množství bych ráda shrnula v článku pokrývajícím statistik ze studia, které bych ráda zveřejnila před začátkem magistra.
Co se týče obtížnosti studia, některé předměty jsou náročnější a jiné méně. O UP se údajně říká, že je to škola, kde je studium psychologie náročnější. Je pravda, že i množství státnicových otázek v porovnání s ostatními školami mě trochu vyděsilo. Některé předměty jsou náročnější, a pro někoho to může být zvládnutí statistických předmětů, pro jiné anatomie v latině, či pro někoho učení se psychodiagnostiky, které mně osobně připomínalo učení se telefonního seznamu.
Je pravda, že mě čeká hodně matematiky?
V rámci studia bakaláře člověk musí zvládnout minimálně tři semestry statistiky. V mé době studia to znamenalo schopnost složit písemný test, kde člověk v ruce počítá pravděpodobnosti (z matematického hlediska bych řekla, že to byly primárně zlomky a aritmetika), složit ústní zkoušku ze statistiky a několik testů práce se statistickým softwarem, které jsou více praktické a vychází z průběžných testů na stejné téma.
Na předchozí VŠ jsem absolvovala zkoušku z matematiky, kde jsem úspěšně používala derivace, integrály a řešila základní diferenciální rovnice. Nic ze zkoušky jsem při studiu psychologie nepotřebovala. Ani drtivou většinu věcí, co jsem se v matematice učila na střední.
Jací jsou vyučující?
Někteří vyučující jsou orientovaní velmi prostudentsky, někteří dokonce vykazují velmi prodálkařské cítění, za což jim moc děkuji. Někteří vyučující na katedře vyhrávají ceny za pedagogický výkon, a to dle mého názoru oprávněně – existují vyučující, u kterých jsme se se spolužáky těšili na jejich další předměty.
Jak to funguje s ubytováním?
Jako studenti si můžeme rezervovat místa na kolejích v rámci hotelového ubytování. K srpnu 2023 je cena v buňkovém systému při obsazení jedné osoby 390,-, při obsazení 2-3 osob je to 310,-. Zvlášť na začátku zimního semestru se mi často stávalo, že jsem se na kolej nedostala a musela se spokojit s mnohem dražšími možnostmi v rámci Olomouce. Výhodou je, že mi alespoň naskočila procenta Genius slev na Bookingu. 😀
Mohu studium zvládnout s prací/s dítětem/druhou školou/paralelně s výcvikem?
Někteří mí spolužáci zvládají studium paralelně s rodinou, dětmi a HPP. Jiní moji spolužáci si psychologii přibrali ke studiu jiné školy, a stíhají oboje. Některé spolužačky zvládají studium na rodičovské dovolené. Jiní spolužáci mají život méně naplněný povinnostmi. Někteří prodlužují studium v různých výše uvedených stavech, jiní státnicovali v regulérním termínu. Měla jsem skvělé spolužáky.
V průběhu třetího ročníku jsem se dostala do situace, kdy jsem školu studovala ve stavu stabilizovaného chronického onemocnění, paralelně s výcvikem a třemi pracovními úvazky na druhé straně republiky.
Jaké je věkové složení ročníku? Nebudu tam nejstarší?
V našem ročníku jsme (jestli si správně pamatuji), měli čerstvě dostudovanou středoškolačku, stejně jako studenty s několika dětmi a plně rozjetou kariérou v úplně jiném oboru. Některým spolužákům při nástupu bylo čerstvě kolem dvacítky, jiným 50+. Myslím si, že se svými dvaadvaceti jsem byla možná druhou nejmladší.
Jaké je profesní složení ročníku? Nebude divné, že jsem studovaná XY nebo YZ?/ještě nemám žádný titul?
Někteří moji spolužáci se pohybovali v zóně zdravotnictví, učitelství či sociálních služeb, jiní se pohybovali v úplně jiných oborech. Měla jsem dvě skvělé spolužačky architektky (<3), a já sama jsem na školu nastupovala bez předchozího zisku titulu. Nebyla jsem jediná.
Jaký je katederní přípravný kurz? Vyplatí se?
S kurzem zkušenost nemám, ale osobně si myslím, že dokud jej vedou vyučující, kteří následně učí kombinované studenty, je fajn je poznat a zjistit, do čeho člověk jde.
Jak se připravit na přijímačky?
Konkurence u přijímaček, obzvlášť na bakaláře, nemalá. Osobně doporučuji navštívit den otevřených dveří a využít možnosti si na něm vyzkoušet test SPF nanečisto. Dále využít seznamu doporučené literatury k ústní zkoušce a projít si testy z minulých let, které zveřejňuje FF UP.
Více informací o přijímačkách a mé přípravě lze najít v rubrice přijímačky. Kromě přijímaček na UPOL obsahuje i mou zkušenost s přijímacím řízením na FF UK.
Co se týče přípravných kurzů, nemám s nimi zkušenost, ale sama od začátku studia připravuji uchazeče na přijímací zkoušky. Nejčastěji spolu konzultujeme strategie a řešení příkladů SPF testů, nebo se zabýváme sebeprezentací během ústního kola. V případě zájmu jsem k zastižení na gmailovém emailu, jehož jméno zní aspirujicipsycholozka, případně na instagramu.
Kde se mohu o kombinovaném studiu dozvědět víc?
Naprosto nepokrytě v první řadě nabízím svůj úhel pohledu. 😀 Na blogu se toho dá leccos najít v rubrice o studiu nebo rubrice o přijímačkách.
Z cizích zdrojů velmi doporučuji blog studentemvetriceti, případně další kombi studenty, kteří jsou zapojeni v projektu PsyMate.
Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Zanechte ji v komentáři.